مهمان مهتاب

مهمان مهتاب

مترجم:
عطیه حسینی
ناشر:
رده سنی:
عمومی
قالب:
رمان
نوع جلد:
شومیز
قطع کتاب:
رقعی
صفحات:
۴۱۶
وزن:
۴۷۶ گرم
شابک:
9789643694715

معرفی کتاب

نوشتن دربارۀ ویرانه‌های جنگ برای نویسنده‌ای که خودش در بطن وقایع بوده و همه‎چیز را به چشم دیده، بسیار دشواتر از خلق یک داستان غیرواقعی و خیالی است. در گیرودار جنگ ایران و عراق، علاوه بر شهدا و مجروحین و جانبازان بی‌شمار، بُعد دیگری هم از ماجرا بر جای ماند؛ و آن ویرانی معنوی است. کتاب «مهمان مهتاب» دربارۀ یکی از شکل‌های مختلف همین آسیب‌ها و پس‌لرزه‌های جنگ نوشته شده، یعنی ترک وطن و پشت سر گذاشتن هر چیزی که تابه‌حال خانه خطابش می‌کردیم. این یک داستان است در ژانر تاریخی که دست روی موضوعی کمتر دیده‌شده می‌گذارد و در خلال داستان پرآب‌وتاب و تراژیک خود، نقدی اجتماعی-سیاسی به خود مفهوم جنگ وارد می‌کند. دو برادر دوقلو که گویش و لهجۀ جنوبی آن‌ها در مکالمات‌شان هم حفظ شده است، در جایی که پس از جنگ به هر چیزی شباهت دارد به جز خانه، به اختلافی اساسی در بنیان باورها و عقایدشان برمی‌خورند. هرکدام از آن‌ها برای حفظ بقای خود مجبور به انتخاب جهان‌بینی و جهت‌گیری تازه‌ای می‌شوند؛ جهت‌گیری شدیدی که سیاه و سفید را، بیش از پیش، از یکدیگر تجزیه می‌کند و آن‌ها را به سمت انتخاب‌هایی مطلق و صددرصدی سوق می‌دهد. اما در خلال قصه‌گویی روان و غم‌انگیز «فرهاد حسن‌زاده»، مقصر اصلی نه هیچ‌کدام از دو برادر، که جنگ است؛ جنگی که با در گرفتنش مرز میان خوب و بدها را می‌شکند و در انتخاب بین دو قهرمان داستان، عدم قطعیت را در دل خواننده ایجاد می‌کند.

در ادامه برشی از این کتاب را می‌خوانیم:

«فاضل احساس غرور و بزرگی می‌کرد. همان پوست انداختنی که نصرت گفته بود؛ هم‌زبان و هم‌سفر شدن با معلمی که خودش هم درد دیده بود و از جنس خودش بود. معلمی بیرون از کلاس که برایش میوه پوست می‌گرفت و شانه‌به‌شانه‌اش نشسته بود. فاضل هم برای درد دل حرف‌هایی داشت. از دنیای خودش و کامل، دنیایی که برای همه از بیرون جذاب و تماشایی است، دوقلوها همیشه جالب هستند؛ اما چه کسی از درونشان خبر دارد؟ و آن‌ها از داخل به‌هم ریخته بودند. چشم‌هایش را بست. صدای اتوبوس خواب‌آور بود. کسی سیگار روشن کرد. همان پیرمرد دشداشه‌آبی بود که چشم‌های ریز و کدری داشت. با دود سیگارهای مدامش دادِ همه را درآورده بود. حالا بیشتر مسافرها خوابیده بودند و او باز کبریت کشیده بود به جان سیگار. به پیرمرد فکر کرد. پیرمرد کشیدن سیگار را می‌خواست و دیدن دود و حتماً فکر کردن به چیزهای مهم را. درست مثل پروانه که هم آبادان را می‌خواست و هم نصرت را و این غیرممکن بود.»

نظرات

جهت ثبت نظر لطفا وارد سایت شوید
این کتاب به درد کی می‌خوره؟
کتاب رسان: خرید کتاب با تخفیف و ارسال رایگان کتاب رسان: خرید کتاب با تخفیف و ارسال رایگان کتاب رسان: خرید کتاب با تخفیف و ارسال رایگان کتاب رسان: خرید کتاب با تخفیف و ارسال رایگان کتاب رسان: خرید کتاب با تخفیف و ارسال رایگان

اینا رو هم از دست نده

سه دیدار جلد دوم (در میانه میدان) سه دیدار جلد دوم (در میانه میدان)
۱۰ %
۱۴۵,۰۰۰
۱۳۰,۵۰۰ تومان
آبنبات هل دار آبنبات هل دار
۱۰ %
مهرداد صدقی
۲۹۰,۰۰۰
۲۶۱,۰۰۰ تومان
داستان سیستان داستان سیستان
۱۰ %
رضا امیرخانی
۹۵,۰۰۰
۸۵,۵۰۰ تومان
آرزوهای دست ساز آرزوهای دست ساز
۱۵ %
میلاد حبیبی
۷۵,۰۰۰
۶۳,۷۵۰ تومان
زن آقا زن آقا
۱۰ %
زهرا کاردانی
۸۵,۰۰۰
۷۶,۵۰۰ تومان
ارمیا ارمیا
۱۰ %
رضا امیرخانی
۱۱۰,۰۰۰
۹۹,۰۰۰ تومان
دسته‌بندی کتاب‌ها