کوچه باران

کوچه باران

مترجم:
عطیه حسینی
قیمت:
۱۱۰,۰۰۰
%۱۰
۹۹,۰۰۰
تومان
رده سنی:
عمومی
قالب:
داستان
نوع جلد:
شومیز
قطع کتاب:
Unknown
صفحات:
۲۱۶
وزن:
۲۰۴ گرم
شابک:
9786008955412

معرفی کتاب

پدر به لباسش گلاب می‌پاشد، چفیه را دور گردنش می‌پیچد، بند پوتینش را می‌بندد و آغوشش را باز می‌کند؛ ابتدا برای دخترک دلتنگش که طاقت آخرین خداحافظی با پدر را ندارد، و کمی‌ بعدتر به سوی خداوندی که لبخند رضایتش را بر او تابانده است. این صحنه‌ها را حالا در عکس‌های سفید و قهوه‌ای دهه شصت می‌بینیم که در خاطراتمان ته‌نشین شده و مثل یک جزء جدانشدنی از هویت ملت ایران، در حافظه جمعی‌مان رسوب کرده است. با این‌همه، شهادت چیزی نیست که عمر داشته باشد و گذر زمان روی آن خاک بنشاند. کتاب «کوچه باران» با حسرتی مدام و فقدانی ناتمام، از قهرمانان جنگ می‌نویسد؛ از عطش اشتیاق این مردان دلیر که دفاع را رسالت خود می‌دانستند، و نیز از والدین و همسران و فرزندانشان که قرار است تا همیشه این زخم شیرین را در قلب خود به امانت نگه دارند. با این‌همه چرخ جنگ هرگز از چرخیدن باز نمی‌ایستد و کربلا، از روز عاشورا تا همین امروز خود را در شکل صحنه مظلومیت انسان‌های بی‌دفاع، به چشم کسانی که می‌خواهند حقیقت را ببینند، نمایان می‌کند؛ جنگاورانی که عاشق گمنامی‌اند و جز آغوش یار، کعبه دیگری ندارند. «امیر اسماعیلی» با آگاهی به اینکه احساس از جنس واژه‌ها نیست و بغض دختربچه‌های بی‌شمار را جز با بوسه‌های پدرانشان نمی‌توان فرونشاند، اثر خود را در رثای شهدای جنگ تحمیلی و شهدای مدافع حرم تحریر می‌کند. گرچه آن بوسه‌ها هرگز باز نخواهند گشت، اما شاید این کتاب توانسته باشد قطره‌ای از دریای اندوه و دلتنگی این عزیزان را از چشمانشان پاک کند؛ با ترسیم رشادت و ایثار قهرمان‌هایی که تقدیم این مردم کردند، با شناساندن آرمان‌های والای ایشان و با آگاه‌سازی مردم از قلب‌های تپنده‌شان. این کتاب مجموعه‌ای زیباست که از هر شهید، چند صفحه‌ای از زبان عزیزان و نزدیکانشان نقل می‌کند و چند ثانیه از چندین دهه فقدان را به تصویر می‌کشد.

در ادامه برشی از این کتاب را می‌خوانیم:

«کلاس شروع شده بود. سال دهم دبیرستان بودیم. معلم‌مان کمونیست بود و از هر فرصتی استفاده می‌کرد که عقاید دینی و بچه‌های مذهبی کلاس را بکوبد. محمد به زور سر کلاس می‌نشست. یک روز معلم‌مان از بچه‌های کلاس پرسید: «دیوار کجاست؟» بچه‌ها جواب دادند. لبخندی زد و بعد پرسید: «خدا کجاست؟» بعضی‌ها جواب دادند و بعضی‌ها هم گفتند: «نمی‌دانیم.» ‌معلم که فکر می‌کرد به منظورش رسیده، سریع گفت: «پس خدایی وجود ندارد.» محمد عصبانی شده بود ولی خودش را کنترل کرد. دستی در موهای مشکی‌اش کشید و از پشت نیمکت بلند شد و از معلم‌مان پرسید: «تخته کجاست؟» معلم دستش را به طرف تخته دراز کرد و نشانش داد. محمد سریع پرسید: «عقل شما کجاست؟» معلم گفت: «داخل سرم.» محمد با تحکّم و بلند پرسید: «اگر می‌توانید نشانش دهید!» معلم‌مان فکری کرد و گفت: «نمی‌شود که!» محمد خندید و با اعتمادبه‌نفسی بالا گفت: «پس نتیجه می‌گیریم که شما عقل ندارید!» همه زدند زیر خنده. کلاس به‌هم ریخت. محمد خندید و نشست. معلم‌مان عصبانی شده بود. همان‌جا محمد را از کلاس اخراج کرد و با عصبانیت گفت: «صفر می‌گیری تا بفهمی چطور حرف بزنی.» محمد راضی بود از اخراجش. وقت بیرون رفتن به معلم‌مان گفت: «مهم اینه که از خدا نمره ۲۰ بگیرم.» بچه‌ها دیگر سر کلاس آن معلم نرفتند.»

نظرات

جهت ثبت نظر لطفا وارد سایت شوید
این کتاب به درد کی می‌خوره؟
کتاب رسان: خرید کتاب با تخفیف و ارسال رایگان کتاب رسان: خرید کتاب با تخفیف و ارسال رایگان کتاب رسان: خرید کتاب با تخفیف و ارسال رایگان کتاب رسان: خرید کتاب با تخفیف و ارسال رایگان کتاب رسان: خرید کتاب با تخفیف و ارسال رایگان

اینا رو هم از دست نده

خیابان 204 - روایت یک فاجعه خیابان 204 - روایت یک فاجعه
۱۰ %
۴۰,۰۰۰
۳۶,۰۰۰ تومان
گلستان یازدهم گلستان یازدهم
۱۰ %
بهناز ضرابی زاده
۱۷۵,۰۰۰
۱۵۷,۵۰۰ تومان
کوچه نقاش ها کوچه نقاش ها
۱۰ %
راحله صبوری
۲۵۰,۰۰۰
۲۲۵,۰۰۰ تومان
نامه های فهیمه نامه های فهیمه
۱۰ %
علیرضا کمری
۶۵,۰۰۰
۵۸,۵۰۰ تومان
خاک های نرم کوشک خاک های نرم کوشک
۱۰ %
۱۱۰,۰۰۰
۹۹,۰۰۰ تومان
قصه دلبری قصه دلبری
۱۰ %
محمد علی جعفری
۵۵,۰۰۰
۴۹,۵۰۰ تومان
دسته‌بندی کتاب‌ها