رنجهور

رنجهور

مترجم:
عطیه حسینی
ناشر:
قیمت:
۳۵,۰۰۰
%۱۰
۳۱,۵۰۰
تومان
موجودی:
فقط 7 جلد
رده سنی:
عمومی
قالب:
رمان
نوع جلد:
شومیز
قطع کتاب:
Unknown
صفحات:
۲۱۱
وزن:
۲۲۲ گرم
شابک:
9789640233153

معرفی کتاب

داستان‌های بومی ایران از قدیم در فضایی پُر از خرافات و باورهای کهن رخ می‌داده‌اند؛ جهانی که در رمان‌های معاصر، بستری برای زیر سوال بردن این باورها شد. در ادبیات امروز بسیار بیشتر از قبل به رسم ‌و رسومات مردمان روستایی پرداخته می‌شود و نویسندگان تلاش می‌کنند این فرهنگ‌ها را با نگاهی نقادانه مطرح کنند. کتاب حاضر یکی از همین آثار است که از این فرصت، برای نقل روایات جنگ نیز بهره برده است.

کتاب «رُنجِهور» اثری‌ست داستانی که با سبکی محلّی نوشته شده و ویژگی‌های زندگی بومی در جای‌جای آن به چشم می‌خورد. این کتاب روایت‌گر داستان مردم عشایری‌ست که در استان فارس زیست می‌کنند و منطقۀ زندگی آن‌ها، در دامنۀ کوهی به نام رنج قرار گرفته است. همین تعبیر نمادین به خوبی نشان می‌دهد که نویسنده به دنبال ریشه‌های رنج پنهانی در زندگی این قبایل می‌گردد که خود آ‌ن‌ها نیز به آن آگاه نیستند. داستان کتاب دربارۀ پسری‌ست که پدر خود را در یک نزاع قومی از دست داده و طبق رسوم رایج در این فرهنگ‌ها، قاتل باید دختری از خانوادۀ خود را به عنوان غرامت یا به‌جای پرداخت دیه، به خانوادۀ مقتول ارزانی کند. «محمد محمودی نورآبادی» این فضا را بهانه‌ای می‌کند تا به جنگ تحمیلی و آثار مخرّب آن در میان این مردمان بپردازد و به زیبایی نشان می‌دهد که پسر مقتول، در ماجراجویی خود برای گرفتن انتقام پدرش به چالش‌هایی روحی و انسانی برمی‌خورد.

در ادامه برشی از این کتاب را می‌خوانیم:

«آتش سیگار می‌رسد به انگشتم. پرتش می‌کنم رو چولان‌های سبز و از جا بلند می‌شوم. شکمم کمی درد دارد. احتمالاً دل‌پیچه‌ای که به همه سرایت کرده حالا به سراغ من هم آمده باشد. به نظرم نقشۀ خوبی باشه. فقط باید زمانی که خبر شهادت پرویز را بهم می‌دن، اول کمی مکث کنم، بعد چنان عزایی به پا کنم که اشک همه رو در‌بیارم. طوری که حاج قاسم و شیرعباس انگشت‌به‌دهن بمونن و بگن: «جای شکرش باقیه که این پسره این‌جا نبود، و‌گرنه ما خیال می‌کردیم اینم کار خودش بوده!» حمیدم نفسی چاق کنه و بگه: «قربون بزرگواریش برم! نگاه مقدرات بکنین. همین یه شبی که منصور رفت مرخصی، این اتفاق افتاد!»
نگاهی به دور و اطراف می‌کنم. در چند نقطه نشان‌هایی برای شب مشخص می‌کنم. حدود پنجاه قدمی و درست جایی که نان خشک‌ها را می‌ریزند و یک بلم پوسیده هم افتاده، بهترین جا برای مخفی شدن است. بسته سیگار را هل می‌دهم تو جیب شلوارم. چند بار به سرفه می‌افتم و پشت آن خلط سینه‌ام را تف می‌کنم. هر وقت سیگار شیراز می‌کشم، سینه‌ام ناجور می‌سوزد. به طرف سنگر حاج قاسم راه می‌افتم، همین که چشمش به من می‌افتد، هول نگاهم می‌کند.»

نظرات

جهت ثبت نظر لطفا وارد سایت شوید
این کتاب به درد کی می‌خوره؟
کتاب رسان: خرید کتاب با تخفیف و ارسال رایگان کتاب رسان: خرید کتاب با تخفیف و ارسال رایگان کتاب رسان: خرید کتاب با تخفیف و ارسال رایگان کتاب رسان: خرید کتاب با تخفیف و ارسال رایگان کتاب رسان: خرید کتاب با تخفیف و ارسال رایگان

اینا رو هم از دست نده

سه دیدار جلد دوم (در میانه میدان) سه دیدار جلد دوم (در میانه میدان)
۱۰ %
۱۴۵,۰۰۰
۱۳۰,۵۰۰ تومان
ارمیا ارمیا
۱۰ %
رضا امیرخانی
۱۱۰,۰۰۰
۹۹,۰۰۰ تومان
آبنبات دارچینی آبنبات دارچینی
۱۰ %
مهرداد صدقی
۲۷۵,۰۰۰
۲۴۷,۵۰۰ تومان
سه دیدار جلد اول (رجعت به ریشه ها) سه دیدار جلد اول (رجعت به ریشه ها)
۱۰ %
۱۳۵,۰۰۰
۱۲۱,۵۰۰ تومان
دعبل و زلفا دعبل و زلفا
۱۰ %
مظفر سالاری
۱۳۰,۰۰۰
۱۱۷,۰۰۰ تومان
دهکده خاک بر سر دهکده خاک بر سر
۱۰ %
فائضه غفارحدادی
۱۲۵,۰۰۰
۱۱۲,۵۰۰ تومان
دسته‌بندی کتاب‌ها