مقدمه ای بر حکومت اسلامی

مقدمه ای بر حکومت اسلامی

مترجم:
عطیه حسینی
ناشر:
قیمت:
۴۵,۰۰۰
%۱۰
۴۰,۵۰۰
تومان
رده سنی:
عمومی
قالب:
سخنرانی
نوع جلد:
شومیز
قطع کتاب:
رقعی
صفحات:
۱۲۸
وزن:
۱۳۴ گرم
شابک:
97860077471700

معرفی کتاب

کتاب «مقدمه ای بر حکومت اسلامی» پیاده سازی چهار جلسه سخنرانی استاد مرتضی مطهری در جمعی خصوصی از فضلای قم است. ایشان در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی احساس کردند به بحث حکومت و نقش دین در حاکمیت باید بیشتر پرداخته شود و موضوع حکومت اسلامی مورد تحلیل و مداقه بیشتری قرار گیرد. چرا که هنوز قانون اساسی حکومت جدید طرح ریزی نشده بود و هنوز ابهامات بسیاری در مورد ساختمان حاکمیت جدید وجود داشت.

ایشان در جلسه اول در مورد اصل معنا و مفهوم حکومت ایراد سخن کرده اند و تفسیر مکاتب مختلف از نقش حاکمیت را بیان نموده اند. در جلسه دوم در مورد نقش های جدیدی که حاکمیت در جهان مدرن پذیرفته سخن می گویند و نشان می دهند حکومت داری چه ابعاد و زوایای زیادی دارد. در جلسه سوم سخن در مورد این است که حق حاکمیت با چه افراد یا دیدگاهی است و شانیت این جایگاه را چه کسی می تواند به خوبی حفظ کند. جلسه پایانی با محوریت حکومت ایدئولوژیک است و اینکه آیا دین توانایی اداره شئون مختلف جامعه را دارد و اصلا چنین ساحتی برای دین تعریف شده است و در حکومت دینی هدف چه چیز خواهد بود؟ بخش پایانی کتاب نیز یادداشت های استاد مطهری پیرامون این موضوع است.

در ادامه برشی از این کتاب را می خوانید:

این که عقیده باید آزاد باشد نه به دلیل این است که یک امر فردی است و ارزشی ندارد که آنها اصلاً مبنای فکرشان این است - بلکه به این دلیل است که عقیده «اجبار بردار» نیست مانند ملکات فاضله هیچ کس را با کتک نمی شود «امین» کرد. میشود با کتک جلوی دزدی را گرفت یعنی آدمی که خلقاً دزد است از ترس دزدی نکند؛ اما نمی‌شود با کتک کاری کرد که ملکه امانت یا ملکه عدالت یا ملکه عفاف در او پیدا بشود. ملکه عفاف را شخصی باید با تربیت و این که خود انسان تدریجاً بخواهد [ ایجاد کرد. اینها هیچ کدام اجباری نیست.

نظرات

جهت ثبت نظر لطفا وارد سایت شوید
این کتاب به درد کی می‌خوره؟
کتاب رسان: خرید کتاب با تخفیف و ارسال رایگان کتاب رسان: خرید کتاب با تخفیف و ارسال رایگان کتاب رسان: خرید کتاب با تخفیف و ارسال رایگان کتاب رسان: خرید کتاب با تخفیف و ارسال رایگان کتاب رسان: خرید کتاب با تخفیف و ارسال رایگان

اینا رو هم از دست نده

مهاجر سرزمین آفتاب مهاجر سرزمین آفتاب
۱۵ %
حمید حسام - مسعود امیرخانی
۱۴۸,۰۰۰
۱۲۵,۸۰۰ تومان
داستان راستان  (جلد اول و دوم) داستان راستان  (جلد اول و دوم)
۱۰ %
۱۳۹,۰۰۰
۱۲۵,۱۰۰ تومان
دین در جهان امروز دین در جهان امروز
۱۰ %
امام موسی صدر
۱۲۵,۰۰۰
۱۱۲,۵۰۰ تومان
خواب باران خواب باران
۱۰ %
وجیهه سامانی
۱۰۰,۰۰۰
۹۰,۰۰۰ تومان
رهیافت های اقتصادی اسلام رهیافت های اقتصادی اسلام
۱۰ %
۸۰,۰۰۰
۷۲,۰۰۰ تومان
منهای فقر- استاد حکیمی منهای فقر- استاد حکیمی
۱۰ %
۲۵,۰۰۰
۲۲,۵۰۰ تومان
دسته‌بندی کتاب‌ها