نام آوران نوآور
۰
۰
نام اثر :

نام آوران نوآور

نویسنده :
ناشر :
رده سنی/مخاطب :
عمومی
قالب کتاب :
خاطرات
وزن :
۲۶۶ گرم
تعداد صفحه :
۲۸۹ صفحه
نوع جلد :
شومیز
قیمت : ۱۱۰,۰۰۰ تومان
تخفیف % ۱۰ ۹۹,۰۰۰ تومان

معرفی کتاب

ایران در طول تاریخ مهد پرورش دانشمندان و بزرگانی بوده که در تاثیر شگرف و ماندگاری بر علم و فرهنگ ایران و جهان گذاشته اند. بسیاری گمان کرده اند پس از دوره فترت و عقب افتادگی منطقه خاورمیانه از مدار علمی جهان و درگیری با مشکلات داخلی و بی کفایتی حاکمان سبب شده تا در سده اخیر فرد شهیری در این حوزه ها نداشته باشیم. اما یک پژوهش و تحقیق مختصر نشان داده در تمام این سال ها چه بسیار اندیشمندانی بوده اند که کمتر نام و یاد آن ها به گوش مردمان این سرزمین رسیده است.

کتاب «نام آوران نوآور» روایت چهره‌های ماندگار ایران در علوم ریاضی است. علی ایلنت با گرداوری و تدوین مصاحبه هایی که با این بزرگان انجام شده توانسته این کتاب را به ثمر برساند. او در مقدمه این کتاب اشاره کرده بسیاری از افرادی که در این کتاب از آنان یاد شده و اندیشه و فعالیت ها به ثبت رسیده هیچ مدرک و مستند مکتوب دیگری در زمینه فعالیت و خدمات آن ها وجود ندارد و اگر این مصاحبه های صوتی نیز از بین می رفت نسل جوان دیگر هیچگاه نمی توانست این مفاخر سرزمین خود را بشناسد. در این کتاب خواننده با چهره هایی همچون دکتر محمود حسابی، دکتز مجتهدی رئیس مدرسه ماندگار البرز، تقی فاطمی بنیان گذار ریاضی نوین در ایران، آلنوش طریان مادر علم ستاره شناسی مدرن و اسدالله آل بویه آشنا می گردد.

در ادامه برشی از این کتاب را می‌خوانید:

اعلم برایشان وقت گرفتند و پدر نزد رضاشاه رفتند. پدر گفتند که با شاه صحبت کردند و گفتند بهتر است یک دانشگاه داشته باشیم. نیم ساعتی هر چه راجع به دانشگاه توضیح دادند شاه متوجه نشد و گفت: «دانشگاه به چه دردی می خورد؟» پدر گفته‌اند: «دانشگاه به درد این می‌خورد که اگر شما خواستید کارخانه درست کنید راه آهن سراسری بکشید ذوب آهنی داشته باشید سدی بسازید نمی روید از فرنگ مهندس آلمانی و غیره بیاورید. خود ایرانی‌ها برای شما می‌سازند شاه قبول میکند و می‌گوید شما بروید قانون آن را بنویسید و به مجلس بدهید قانون دانشگاه تهران هم به قلم آقای دکتر حسابی است.

تصاویر بیشتر

دیدگاه خوانندگان

دیدگاه شما چیست ؟

0
ثفارش عمده ثفارش عمده ثفارش عمده ثفارش عمده ثفارش عمده