مک فارلین (با چشم باز: جلد هشتم)

مک فارلین (با چشم باز: جلد هشتم)

نویسنده:
مترجم:
عطیه حسینی
ناشر:
قیمت:
۴۸,۰۰۰
%۱۰
۴۳,۲۰۰
تومان
رده سنی:
عمومی
قالب:
تحقیق
نوع جلد:
شومیز
قطع کتاب:
ربعی
صفحات:
۸۰
وزن:
۶۸ گرم
شابک:
9786225206281

معرفی کتاب

در سال 1365 هواپیمایی در فرودگاه قلعه مرغی به زمین نشست که هیچ کس انتظار خروج چنین مسافرانی از آن را نداشت. هواپیما حامل افرادی بود که با گذرنامه‌های ایرلندی به خاک ایران وارد شده بودند اما در حقیقت یک هیات عالی رتبه از سیاستمداران آمریکایی بودند که برای ترمیم روابط دو کشور و آزادسازی گروگان‌های آمریکایی پیش قدم شده بودند. مک فارلین رئیس شورای امنیت ملی دولت ریگان در راس این تیم مذاکره کننده قرار داشت. کشور ایران در میانه یک جنگ طولانی و طاقت فرسا با کشور عراق قرار داشت. تمام دول غربی و شرقی به تجهیز و تامین نیازهای تسلیحاتی صدام همت داشتند در حالی‌که ایران توسط ایالات متحده تحت شدیدترین تحریم‌ها قرار داشت و برای تامین نیازهای نظامی خود تنها می‌توانست به بازارهای سیاه و دلالان اسلحه رجوع کند. با این حال برای مقابله با تسلیحات جدید عراق نیازمند سلاح‌های به روزی بود که تنها از طریق ارتباط مستقیم به دست می‌آمد. با این حال در مدت پنج روز اقامت مک فارلین در تهران هیچ کدام از سران قوا حاضر به مذاکره با او نشدند. آن‌ها به شکل چراغ خاموش به ایران آمده بودند، حضورشان توسط هاشمی رفسنجانی در نمازجمعه اعلام شد و جهانیان را بهت زده کرد. در نهایت توافق‌های محدودی میان دو طرف برای انتقال مقداری تسلیحات و آزادسازی چند گروگان آمریکا در لبنان صورت گرفت اما جزئیات زیادی از این حضور هنوز ناگفته باقی مانده است. این عملیات سیاسی رسوایی بزرگی برای دولت ریگان به بار آورد.

در ادامه برشی از این کتاب را می‌خوانید:

آمریکا متعهد شده بود پس از ارسال سلاح‌های مزبور معادل این تجهیزات را به رژیم صهیونیستی تحویل دهد و مبلغی را نیز به عنوان پاداش به دولت‌مردان صهیونیست پرداخت کند. مک فارلین به صهیونیست‌ها اطمینان داده بود که دولت آمریکا و شخص رئیس جمهور با این معامله موافق هستند. در سال ۱۹۸۵ ریگان برای عمل جراحی روده به بیمارستان نیروی دریایی بیتیسدا رفته بود. مک فارلین به ریگان که دوره نقاهت خود را می‌گذراند گفت که اسرائیلی‌ها برای حمایت از گروهی از سیاستمداران میانه رو ایرانی نیاز به حمایت اطلاعاتی ما دارند.

نظرات

جهت ثبت نظر لطفا وارد سایت شوید
این کتاب به درد کی می‌خوره؟
کتاب رسان: خرید کتاب با تخفیف و ارسال رایگان کتاب رسان: خرید کتاب با تخفیف و ارسال رایگان کتاب رسان: خرید کتاب با تخفیف و ارسال رایگان کتاب رسان: خرید کتاب با تخفیف و ارسال رایگان کتاب رسان: خرید کتاب با تخفیف و ارسال رایگان

اینا رو هم از دست نده

مجموعه با چشم باز (10 جلدی) مجموعه با چشم باز (10 جلدی)
۱۵ %
۵۷۶,۰۰۰
۴۸۹,۶۰۰ تومان
زندگی سید محمد بهشتی زندگی سید محمد بهشتی
۱۰ %
۲۵,۰۰۰
۲۲,۵۰۰ تومان
کریسمس در نیاوران کریسمس در نیاوران
۱۰ %
مهدی خانعلی زاده
۹۹,۰۰۰
۸۹,۱۰۰ تومان
متولد بهمن متولد بهمن
۱۰ %
روح الله رشیدی
۵۰,۰۰۰
۴۵,۰۰۰ تومان
روایتی از زندگی و زمانه آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی روایتی از زندگی و زمانه آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی
۱۵ %
۱,۵۰۰,۰۰۰
۱,۲۷۵,۰۰۰ تومان
از وزارت تا اعدام (صادق قطب زاده) از وزارت تا اعدام (صادق قطب زاده)
۱۰ %
۱۵۵,۰۰۰
۱۳۹,۵۰۰ تومان
دسته‌بندی کتاب‌ها