سفیر (مسلم بن عقیل)

سفیر (مسلم بن عقیل)

مترجم:
عطیه حسینی
ناشر:
قیمت:
۵۵,۰۰۰
%۱۰
۴۹,۵۰۰
تومان
موجودی:
فقط 9 جلد
رده سنی:
نوجوان
قالب:
داستان کوتاه
نوع جلد:
شومیز
قطع کتاب:
رقعی
صفحات:
۸۸
وزن:
۱۰۰ گرم
شابک:
9789649735467

معرفی کتاب

تاریخ صدر اسلام و زندگی اهل بیت (ع) پُر است از داستان‌های آموزنده که این شخصیت‌های بزرگ، با زندگی پُربار خود آن‌ها را رقم زده‌اند. در این بین واقعۀ عاشورا به‌تنهایی یک حماسۀ عظیم است و هر گوشه‌وکنار آن یک درس بزرگ برای آموختن پنهان شده است. حالا می‌خواهیم در این مطلب کتابی را به شما معرفی کنیم که یکی از زیباترین این درس‌ها را در دل خود دارد.

کتاب «سفیر؛ مسلم بن عقیل» داستان مقاومت، وفاداری، ایثار و شهادت است. وقتی مردمان کوفه از عهد خود برمی‌گردند و فرزند رسول خدا را تنها می‌گذارند، وقتی تنها یاران اندکی برای سیدالشهداء باقی می‌ماند و همین تعداد انگشت‌شمار بزرگ‌ترین جنبش آزادی‌خواهی را بنیان می‌گذارند؛ از سمت دیگر تأثیر این قیام نیز در مردم به زودی بروز پیدا می‌کند. مسلم فرزند عقیل -برادر بزرگ‌تر امام علی (ع)- بود و پسرعموی امام حسین (ع)؛ اما مانند علمدار کربلا خود را مرید و خدمت‌گزار اهل بیت می‌دانست و اگرچه مانند ایشان در کربلا نبود و نتوانست در رکاب امام خود به شهادت برسد، اما با هرآنچه داشت به وفاداری خود ادامه داد. «مجید ملامحمدی» در این کتاب به خوبی داستان این وفاداری را روایت می‌کند. یزید که مانند پدرانش لبریز بود از بی‌معنایی و کفر و لذت‌پرستی، حتی با قتل امام و هفتاد و یارش نیز آرام نشد. او می‌دانست که این کشتن‌ها هرگز پایانی نخواهد داشت و با این حال چنان ضعیف بود که فقط بلد بود با نیرنگ و تحریف و قتل قدرت را نگه دارد. مسلم بن عقیل نیز که مثل پسرعموی بزرگوارش تنها در برابر پروردگارش تعظیم می‌کرد، با افتخار تمام حاضر شد سر خود را بدهد، اما هرگز در برابر ظلم و زورگویی انسان‌های پستی مانند یزید سر خم نکند.

در ادامه برشی از این کتاب را می‌خوانیم:

«مسلم پسر عقیل بن ابی‌طالب بود. پدر با وجود زندگی ساده و فقیرانه، از بزرگان طایفه بنی‌هاشم به شمار می‌آمد و در میان مسلمانان احترام بسیار داشت. حضرت ابوطالب عموی بزرگ پیامبر خدا (ص) بود. از او و همسر بهتر از گلش، فاطمه بنت اسد، چهار پسر و دو دختر به دنیا آمد. پسران به ترتیب طالب، عقیل، جعفر و على (ع) بودند که هر کدام ده سال از دیگری بزرگ‌تر بودند. عقیل، دومین پسر ابوطالب، بیست سال از برادرش امام علی (ع) بزرگ‌تر بود.
قصۀ زندگی عقیل در تاریخ اسلام، قصه‌ای خواندنی و پرماجراست. او در زمان پسر عمویش حضرت محمد (ص)، از یاران و حامیان سرسخت پیامبر بود و در زمانۀ امام علی (ع)، از طرف‌داران خلافت امام به شمار می‌آمد. عقیل به خاطر دو ویژگی مهم، در میان مسلمانان، به خصوص بزرگان عرب، مشهور بود.

۱. در علم اَنساب (تبارشناسی نژادی) تبحّر زیادی داشت. او بعد از نماز در مسجد پیامبر خدا (ص) در مدینه، روی پوستین نمازش می‌نشست و مردم دورش حلقه می‌زدند. سپس از گذشتۀ خانواده و قبیلۀ خود می‌پرسیدند. عقیل، باهوش و حافظۀ فوق‌العاده‌ای که داشت، به آن‌ها جواب می‌داد. او حتّی مشکلات مردم را در ازدواج، اختلاف و چیزهای دیگر حل می‌کرد.

بعضی از تاریخ‌نویسان نوشته‌اند: «امام علی (ع) بعد از شهادت حضرت زهرا (س) برای یافتن همسری مناسب از خاندانی اصیل و شجاع، با برادرش عقیل مشورت کرد. عقیل بانویی پاکدامن از خاندان شجاع بنی‌کلاب را به او معرفی کرد. آن بانو «فاطمه» دختر حزام بن خالد بود. حضرت علی با او ازدواج کرد.»

حضرت ابوالفضل یکی از پسران حضرت علی و آن بانوست. آن بانو در میان مردم به ام‌ّالبنین معروف شد.
۲. دومین ویژگی عقیل این بود که در سخن گفتن و پاسخ‌گویی و حاضر‌جوابی، مهارت زیادی داشت. به خوبی از پس دشمنان و مخالفان اهل بیت برمی‌آمد و آنان را به خاطر گذشتۀ تاریک و اعمال بدشان، رسوا می‌کرد.
اما افتخار بزرگ عقیل بن ابی‌طالب داشتن پسری شجاع و با ایمان بود. پسری به اسم مسلم که روزی روزگاری یار باوفای پسر عمویش امام حسین شد و به عنوان سفیر او در حماسۀ بزرگ عاشورا، معروف شد.»

نظرات

جهت ثبت نظر لطفا وارد سایت شوید
این کتاب به درد کی می‌خوره؟
کتاب رسان: خرید کتاب با تخفیف و ارسال رایگان کتاب رسان: خرید کتاب با تخفیف و ارسال رایگان کتاب رسان: خرید کتاب با تخفیف و ارسال رایگان کتاب رسان: خرید کتاب با تخفیف و ارسال رایگان کتاب رسان: خرید کتاب با تخفیف و ارسال رایگان

اینا رو هم از دست نده

مجموعه دوستان پیامبر و علی (۱۳ جلدی) مجموعه دوستان پیامبر و علی (۱۳ جلدی)
۱۵ %
۵۹۰,۰۰۰
۵۰۱,۵۰۰ تومان
خمپاره های فاسد خمپاره های فاسد
۱۰ %
داوود امیریان
۱۴۵,۰۰۰
۱۳۰,۵۰۰ تومان
سلام بر ابراهیم (جلد 1) سلام بر ابراهیم (جلد 1)
۱۰ %
گروه فرهنگی شهید ابراهیم هادی
۸۰,۰۰۰
۷۲,۰۰۰ تومان
اصیل آباد اصیل آباد
۱۰ %
محمدرضا سرشار
۸۵,۰۰۰
۷۶,۵۰۰ تومان
فرزندان ایرانیم فرزندان ایرانیم
۱۰ %
داوود امیریان
۴۵,۰۰۰
۴۰,۵۰۰ تومان
تن تن و سندباد تن تن و سندباد
۱۰ %
محمد میرکیانی
۶۰,۰۰۰
۵۴,۰۰۰ تومان
دسته‌بندی کتاب‌ها