ربکا

ربکا

مترجم:
عطیه حسینی
ناشر:
رده سنی:
عمومی
قالب:
رمان
نوع جلد:
گالینگور
قطع کتاب:
ربعی
صفحات:
۷۰۴
وزن:
۴۶۶ گرم
شابک:
9789643697570

معرفی کتاب

یکی از جذاب‌ترین موضوعاتی که در ادبیات مدرن دیده می‌شود، قتل است! در اکثر داستان‌ها نکته‌ای که جلب توجه می‌کند، اتفاقاتی است که در دنبالۀ یک قتل رخ می‌دهد؛ کارآگاهی که به دنبال قاتل می‌گردد، اطرافیان مقتول که احساس خطر می‌کنند و قاتل، که ذره‌ذره با پیدا کردن انگیزه‌هایش، به کشف هویت او هم نزدیک می‌شویم. قتل، سرچشمۀ ژانر جنایی است و با زیاد شدن آن در جامعۀ آمریکای قرن بیستم، شاهد موج بزرگی از داستان‌ها و سپس فیلم‌هایی با این موضوع بوده‌ایم. کتاب «ربکا» یکی از مشهورترین و اصیل‌ترین این داستان‌ها را روایت می‌کند و با نگاهی به روان‌شناسی، حرف‌های زیادی دربارۀ عشق، خیانت، ترس و خشونت دارد. این داستان که منبع اقتباسی برای فیلمی مشهور به همین نام و با کارگردانی «آلفرد هیچکاک» شد، داستان را از زبان زنی روایت می‌کند که نویسنده نامی برای او انتخاب نکرده است. این زن که در ابتدای داستان همسفر زنی ثروتمند است، در هتل با مردی به نام «ماکسیم د. وینتر» آشنا می‌شود و این دو به زودی ازدواج می‌کنند. روایت داستان فُرم فلش‌بک دارد و از اتفاقات گذشته خبر می‌دهد. این زوج جوان پس از ازدواج به خانۀ مجللی به نام «مندرلی» نقل مکان می‌کنند؛ جایی که در زمان حال به آتش کشیده شده و سوخته است. با اینکه اوضاع به‌ظاهر خوب است، اما خانم د. وینتر از زندگی در جایی که قبلاً محل زندگی شوهرش با زن دیگری بوده، احساس آشوب‌زده‌ای دارد. این اتفاقات زمانی به اوج می‌رسد که او به توصیۀ خدمتکار قدیمیشان، در مراسمی سالانه، دقیقاً همان لباسی را می‌پوشد که همسر مُردۀ ماکسیم، یعنی «ربکا» که زنی بیمارگونه بود، در مراسم سال قبل به‌تن داشت. این تداعی شوکه‌کننده باعث می‌شود ماکسیم واکنش عجیبی نشان بدهد و قهرمان داستان مطمئن شود که همسرش هنوز از ازدواج قبلی دل نکنده است؛ اتفاقی که فاش شدن راز ترسناکی را به دنبال دارد.

در ادامه برشی از این کتاب را می‌خوانیم:

«فرانک گفته بود بهتر است گذشته را فراموش کنم و می‌خواستم چنین باشد. اما فرانک ناچار نبود هر روز مثل من در اتاق صبح بنشیند و قلمی را که او میان انگشتانش می‌گرفت لمس کند. ناچار نبود دستش را روی خشک‌کن بگذارد و به خط او که برای هر خانۀ میز، اتیکتی نوشته بود خیره شود. ناچار نبود به شمع‌های سر بخاری ساعت گلدانی که گل‌ها در آن خودنمایی می‌کردند و تصویرهای دیواری نگاه کند و هر روز به خاطر آورد که به ربکا تعلق دارند. او انتخابشان کرده و به‌هیچ‌وجه مال من نیستند. فرانک ناچار نبود در ناهارخوری به‌جای او بنشیند، کارد و چنگالش را بردارد و از لیوانش آب بنوشد. او بارانی ربکا را بر دوش نمی‌انداخت و دستمالش را در جیب پیدا نمی‌کرد. او مثل من هر روز شاهد نگاه خیرۀ سگ در سبدش در کتابخانه نبود که وقتی صدای گام‌هایم را می‌شنید -گام‌های یک زن را- سرش را بلند می‌کرد و بو می‌کشید، اما فوراً به حال خود برمی‌گشت زیرا من کسی نبودم که انتظارش را داشت. چیزهای کوچکی که به خودی خود بی‌معنی و احمقانه بودند اما آن‌جا بودند تا ببینم، بشنوم و حسشان کنم.»

نظرات

جهت ثبت نظر لطفا وارد سایت شوید
این کتاب به درد کی می‌خوره؟
کتاب رسان: خرید کتاب با تخفیف و ارسال رایگان کتاب رسان: خرید کتاب با تخفیف و ارسال رایگان کتاب رسان: خرید کتاب با تخفیف و ارسال رایگان کتاب رسان: خرید کتاب با تخفیف و ارسال رایگان کتاب رسان: خرید کتاب با تخفیف و ارسال رایگان

اینا رو هم از دست نده

به من گفتند تنها بیا به من گفتند تنها بیا
۱۰ %
۲۷۰,۰۰۰
۲۴۳,۰۰۰ تومان
ریشه ها ریشه ها
۱۰ %
الکس هیلی - علیرضا فرهمند
۷۸۰,۰۰۰
۷۰۲,۰۰۰ تومان
ماجراهای هاکلبری فین ماجراهای هاکلبری فین
۱۰ %
۱۶۵,۰۰۰
۱۴۸,۵۰۰ تومان
جنگ و صلح  - دو جلدی جنگ و صلح  - دو جلدی
۱۰ %
لئون تولستوی
۱,۵۴۲,۰۰۰
۱,۳۸۷,۸۰۰ تومان
اعترافات یک کتاب خوان معمولی اعترافات یک کتاب خوان معمولی
۱۰ %
۶۸,۰۰۰
۶۱,۲۰۰ تومان
آمریکایی آمریکایی
۱۰ %
هاوارد فاست
۴۷,۰۰۰
۴۲,۳۰۰ تومان
دسته‌بندی کتاب‌ها