بانوان شیعه

بانوان شیعه

4.2

جایگاه و نقش بانوان شیعه از عصر امام صادق (ع) تا پایان غیبت صغری

نویسنده:
مترجم:
عطیه حسینی
ناشر:
قیمت:
۱۲۰,۰۰۰
%۱۰
۱۰۸,۰۰۰
تومان
موجودی:
فقط 4 جلد
رده سنی:
عمومی
قالب:
تحقیق
نوع جلد:
شومیز
قطع کتاب:
رقعی
صفحات:
۲۱۶
وزن:
۲۲۰ گرم
شابک:
9789649738567

معرفی کتاب

کتاب «بانوان شیعه» نوشته سعیده رحیمی اثری بدیع و مبتکرانه در حوزه نقش و جایگاه زنان در تاریخ شیعه است. تصورات غلط و نگاه‌های تحریف شده از دین این پیام را به مردم عصر حاضر مخابره می‌کند که اسلام دینی مردسالار و تضییع کننده حقوق بانوان است. احکام و قواعد به نحوی چیده شده‌اند که همواره به نفع مردان است و مشکلاتی که در طی قرون متمادی بر سر زنان آمده به خاطر حکمفرمایی دین اسلام بر جامعه بوده است. با این حال اگر با نگاه واقع گرایانه به حوادث صدر اسلام و سیره اهل بیت عصمت و طهارت نظر شود درخواهیم یافت اتفاقا رفتاری که با زنان می‌شده برخوردی بسیار متمدنانه بوده و در آن سال‌ها که هنوز رگه‌های عصبیت جاهلانه و مردسالاری در میان اعراب جریان داشته شیوه رفتار امامان بسیار متفاوت با جامعه خود بوده است. آن‌ها برای هر بانو و کنیزی که استعداد علمی و دینی داشت فضایی فراهم می‌کردند تا بتواند تحصیل کند و ایشان را به شبکه وکالت علمی و فقهی خود اضافه می‌نمودند همچنین پس از امام صادق (علیه السلام) بانوانی بسیاری بودند که از ائمه به شکل مستقیم و غیرمستقیم حدیث نقل می‌کردند و حتی در بعضی مواقع امین اهل بیت برای انتقال پیام های سیاسی و ولایی بوده‌اند.

در ادامه برشی از این کتاب را می‌خوانید:

نکته بسیار مهم توجه به جایگاه و شأن روایتگری است. فردی که نامش با عنوان «راوی» در کتاب‌های روایی ثبت می‌شود یا در سلسله راویان یک روایت ذکر می‌گردد. این طور نیست که فقط کلامی را بازگو کرده و ناقل پیامی از امام معصوم است بلکه منزلتی است به معنای اهل علم تفقه بودن. بنابراین اگر برای مثال می‌گوییم دختران موسی بن جعفر از محدثات زمان خود بوده‌اند، یعنی آن بانوان عالمه‌اند و اهل تفقه در دین گزارش‌های تاریخی درباره اشراف حضرت معصومه بر فقه شیعه صراحت دارد؛ چرا که این بانو سؤالات شیعیان را در غیاب پدر به راحتی پاسخ می‌دهد و پدر به پاسخ‌های او لبخند می‌زند و «فداها أبوها» می‌گوید. اهمیت این مطلب به قدری است که در قرون بعدی اسلام اصطلاح اجازه روایت شکل گرفت و فرد اجازه گرفته مجاز بود احادیث اجازه دهنده را خواه مکتوب و خواه مسموع برای دیگران روایت کند.

نظرات

جهت ثبت نظر لطفا وارد سایت شوید
این کتاب به درد کی می‌خوره؟
کتاب رسان: خرید کتاب با تخفیف و ارسال رایگان کتاب رسان: خرید کتاب با تخفیف و ارسال رایگان کتاب رسان: خرید کتاب با تخفیف و ارسال رایگان کتاب رسان: خرید کتاب با تخفیف و ارسال رایگان کتاب رسان: خرید کتاب با تخفیف و ارسال رایگان

اینا رو هم از دست نده

شماس شامی شماس شامی
۱۰ %
مجید قیصری
۱۳۰,۰۰۰
۱۱۷,۰۰۰ تومان
رحمت واسعه رحمت واسعه
۱۰ %
آیت الله بهجت
۲۲۰,۰۰۰
۱۹۸,۰۰۰ تومان
نگاهی به رابطه عبد و مولا نگاهی به رابطه عبد و مولا
۱۰ %
۴۵,۰۰۰
۴۰,۵۰۰ تومان
حماسه حسینی جلد اول حماسه حسینی جلد اول
۱۰ %
شهید مرتضی مطهری
۱۷۹,۰۰۰
۱۶۱,۱۰۰ تومان
کتاب آه کتاب آه
۱۰ %
یاسین حجازی
۲۹۵,۰۰۰
۲۶۵,۵۰۰ تومان
آموزش مصور احکام آموزش مصور احکام
۱۰ %
سید علی حسینی خامنه ای
۱۵۰,۰۰۰
۱۳۵,۰۰۰ تومان
دسته‌بندی کتاب‌ها