امامت (طرح حکومتی شیعه)

امامت (طرح حکومتی شیعه)

مترجم:
عطیه حسینی
قیمت:
۶۳,۰۰۰
%۱۰
۵۶,۷۰۰
تومان
رده سنی:
عمومی
قالب:
یادداشت
نوع جلد:
شومیز
قطع کتاب:
رقعی
صفحات:
۱۰۰
وزن:
۱۴۲ گرم
شابک:
9789647803892

معرفی کتاب

یکی از اصول دین مکتب شیعه امامت است که سبب تمایز آنان از دیگر مذاهب اسلامی می شود. شیعیان با باور به اینکه پیامبر اکرم (ص) برای ادامه حکومت اسلامی و تداوم دین در بطن جامعه جانشینانی انتخاب نموده است که اولین نفر آنان امام علی (ع) بود و پس از او یازده نفر از فرزندانش هستند که زعامت دین و جامعه را برعهده خواهند گرفت. گرچه این برنامه الهی که در قرآن نیز به ابلاغ آن دستور داده شده به دست معاندان و نااهلان با مشکل مواجه شد و اکنون شیعیان در انتظار دوازدهمین امام خود هستند تا سرانجام آن حکومت الهی را محقق گرداند با این حال بسیاری از معارف و چارچوب های این حکومت در همان زمان خانه نشینی ائمه تبیین شده است.

امامت را از دو منظر می توان مورد بررسی قرار داد. از یک سو وظیفه ای که مردم نسبت به امام زمان خود دارند و نقشی که امام در کیفیت هستی و وجود آنان بازی می کند و نحوه ولایتی تکوینی که بر زندگی ایشان دارد. منظر دوم از سمت امام است و کیفیت هدایت و راهبری جامعه که همان ولایت تشریعی نام دارد و مخصوص آنان است که پذیرای اسلام و راه حق شده باشند. کتاب «امامت (طرح حکومتی شیعه)» مشتمل بر سه فصل است که دو فصل ابتدایی آن از مکتوبات دهه شصت ایشان است و تلاش داشته با تعریف حکومت اسلامی مشخصات رهبر این جامعه را نیز تبیین نماید و نشان دهد در مبنای شیعه امام چه نقشی را ایفا می کند. فصل سوم نیز تاریخ تحلیلی اتفاقات پس از ارتحال حضرت رسول (ص) و مشکلاتی است که مانع رسیدن حضرت علی (ع) به زعامت جامعه شد.

در ادامه برشی از این کتاب را می‌خوانید:

این اشتباه است که اسلام را از حکومت جدا کنیم و یا حکومت اسلام را جزء زایدی بی‌انگاریم چون اسلام همان طور که شرح دادیم باید در سه مرحله به کمک انسان می‌شتافت و او را از سنگلاخ نجات می‌داد و یکی از آن سنگلاخ‌ها سنگلاخ حکومت بود. این همه احکام و نظام‌های جزایی و قضایی و حقوقی و مالیاتی و این همه توجه به تأمین بودجه و تعدیل ،ثروت از حکومت جدا نیست.

نظرات

جهت ثبت نظر لطفا وارد سایت شوید
این کتاب به درد کی می‌خوره؟
کتاب رسان: خرید کتاب با تخفیف و ارسال رایگان کتاب رسان: خرید کتاب با تخفیف و ارسال رایگان کتاب رسان: خرید کتاب با تخفیف و ارسال رایگان کتاب رسان: خرید کتاب با تخفیف و ارسال رایگان کتاب رسان: خرید کتاب با تخفیف و ارسال رایگان

اینا رو هم از دست نده

روابط متکامل زن و مرد روابط متکامل زن و مرد
۱۰ %
علی صفایی حائری
۶۳,۰۰۰
۵۶,۷۰۰ تومان
حرکت صفایی حائری حرکت صفایی حائری
۱۰ %
علی صفایی حائری
۱۱۵,۰۰۰
۱۰۳,۵۰۰ تومان
روش برداشت از قرآن  صفایی حائری  چاپ جدید روش برداشت از قرآن  صفایی حائری  چاپ جدید
۱۰ %
۸۰,۰۰۰
۷۲,۰۰۰ تومان
تربیت کودک تربیت کودک
۱۰ %
علی صفایی حائری
۶۳,۰۰۰
۵۶,۷۰۰ تومان
غدیر صفایی حائری غدیر صفایی حائری
۱۰ %
علی صفایی حائری
۴۵,۰۰۰
۴۰,۵۰۰ تومان
ردپای نور  جلد سوم تربیت کودک در سیره تربیتی ردپای نور  جلد سوم تربیت کودک در سیره تربیتی
۱۰ %
۱۸۰,۰۰۰
۱۶۲,۰۰۰ تومان
دسته‌بندی کتاب‌ها